3 grudnia 2019

ORNATY EUCHARYSTYCZNE

Do najważniejszych szat w kościele rzymskokatolickim należą ornaty eucharystyczne. To właśnie w nich kapłani odprawiają msze święte oraz wykonują wszystkie czynności, które bezpośrednio łączą się z liturgią. Są to strojne szaty, które zakłada się na alby liturgiczne. W naszej ofercie znajdują się bogato zdobione szaty w wielu rozmiarach. Dzięki temu można dobrać odzież do wzrostu duchownych. Odzież wykonana jest z najwyższej klasy materiałów. Na szczególną uwagę zasługują piękne hafty zrobione za pomocą złotych nici. Wszystkie zdobienia nawiązują do najważniejszych symboli religijnych.

Kolorystyka ornatów

W naszej ofercie dostępne są różne rodzaje ornatów. Dostępne kolory są dobierane w zależności od okresu w całym roku liturgicznym. Poniżej prezentujemy pełną kolorystykę szat liturgicznych oraz ich znaczenie.

  • Biały – ten odcień używany jest w trakcie okresu Bożego Narodzenia oraz Zmartwychwstania, czyli najważniejszych świąt w Kościoła Katolickiego. Kapłan ubiera białe ornaty podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, w święta maryjne, następujące 1 listopada (Wszystkich Świętych), Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty, Nawrócenia św. Pawła. Biały kolor występuje także w trakcie różnych mszy obrzędowych, pod warunkiem że nie mają przypisanych oddzielnych kolorów. Duchowni zakładają ornaty w tym odcieniu również podczas pogrzebów dzieci.
  • Zielony – są to ornaty używane w okresie zwykłym.
  • Czerwony – kolor szat podczas liturgii w Niedzielę Męki Pańskiej, Wielki Piątek oraz uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Odcień ten wykorzystywany jest również w trakcie obrzędów związanych z Duchem Świętym (m. in. bierzmowanie) w mszach o Męce Pańskiej i Krzyżu Świętym. Czerwone ornaty noszą duchowni podczas pogrzebu zmarłego papieża.
  • Fioletowy – szaty te przeznaczone są na okres Adwentu, Wielkiego Postu, nosi się je także w trakcie mszy świętych za zmarłych.
  • Czarny – również ubierane podczas mszy za zmarłych (w zależności od lokalnych tradycji).
  • Różowy – ornaty o tej barwie używane są w III niedzielę Adwentu oraz w IV niedzielę Wielkiego Postu.

Najwyższa jakość ornatów

Wszystkie dostępne w naszym sklepie ornaty są bardzo bogato zdobione. Samo słowo ornat wywodzi się z łaciny: „ornare” oznacza ozdabiać, a „ornatus” to ubiór ozdobny, bardzo strojny. Do produkcji tych szat liturgicznych wykorzystywane są najwyższej klasy materiały. Wszystkie hafty są wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły. Tkaniny charakteryzują się solidnością, dzięki czemu szaty będą służyły parafii przez wiele lat. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na Państwa pytania.